Vad händer när hälsobiståndet försvinner? Hur ska det internationella hälsosystemet förändras – och hur kan länderna i syd ta ett större ansvar för sin egen finansiering? Välkommen på ett frukostmöte i samarbete mellan Global Bar Magazine och ONE Campaign.
- När: 12/6. 8.30- 9.45
- Var: Postmuseet, Lilla Nygatan 6, Stockholm
- Frukost från 8.00.
- Språk: Engelska.
Nedläggningen av USAID och de minskningar av biståndet som flera andra länder genomfört har lett till en akut situation i det globala hälsoarbetet och i den humanitära situationen i många länder. Kort och gott: människor dör till följd av beslut som fattats i EU, USA och andra länder.
Samtidigt står vi inför ny verklighet. Den gamla modellen för biståndet har upphört att existera. Det krävs något nytt som hjälper de mest utsatta, samtidigt som vi gemensamt måste lägga grunden för nya hälsosystem med större lokalt ansvarstagande för att därigenom skapa stabilitet och bygga motståndskraft.
Vilken roll kan Gavi och Globala fonden spela i detta – och vad krävs av Sverige?
Om detta handlar vårens sista samtal som genomförs i samarbete mellan Global Bar Magazine och ONE Campaign.
Medverkande:
- Ndidi Okonkwo Nwuneli, global chef för ONE Campaign
- Ylva Johansson Strömberg, Generalsekreterare Läkare Utan Gränser Sverige
- Anna-Mia Ekström, professor professor i global infektionsepidemiologi, Ki, ledamot av Expertgruppen för biståndsanalys (EBA).
- Susanne Von Wächter, givarsamordnare, Globala fonden.
Moderator. David Isaksson, Global Bar Magazine.
Samtalet sänds även live över Facebook
Läs mer om hur Ndidi Okonkwo vill möta de globala utmaningarna
Uppläsning av artikel
|