Ett hundliv i Ukraina? Nej, knappast!


Collage: Lisa Jansson.

KRÖNIKA. En stackars tax har ofrivilligt hamnat i centrum för debatten om vad som är rimligt sedan matten – en välsituerad medieföretagare – lyckats få vanliga svenskar att skänka 100 000 till hennes hund. Samtidigt som det sker riskerar miljoner människor att dö sedan USA lagt ned sitt bistånd. Vad är det för värld vi lever i? frågar sig David Isaksson.

Detta är en krönika. De åsikter som framförs är författarens egna.

På natten hörs återigen det puttrande ljudet av Sahed-drönaren när den närmar sig Ukrainas huvudstad Kyiv. Jag som är ny här, känner inte igen ljudet direkt, men för människor i Ukraina är det bara alltför välbekant. En stund senare hörs luftvärnet och de flesta återvänder till den – återigen – avbrutna sömnen. De är inne på sitt fjärde år av krig. 

Samtidigt blir situationen alltmer akut i många av världens fattigaste länder. I sin senaste kolumn i New York Times berättar Nicholas Kristof om några av de barn som redan dött, bara några veckor efter att USA dragit in sitt bistånd.

Inom ett år riskerar uppskattningsvis 1 650 000 människor i världen att dö utan amerikanskt utländskt bistånd för förebyggande och behandling av hiv, konstaterar de forskare Nicholas Kristof talat med.

I Gaza har 200 människor dödats i den senaste nattens israeliska anfall. Här hemma i Sverige har samtidigt en influencer och medieföretagare samlat in 100 000 kronor som ska gå till att operera hennes hund (medieföretagaren har sedan kritiken växt lovat betala tillbaka pengarna). Det hela påminner inte så lite om den där andra influencern som gjorde en skojig film av en utslagen man utanför sin egen dörr för att med den som hjälp tjäna ännu mer pengar.

Vilken verklighet lever dessa människor egentligen i?

Eller kanske snarare. Vad får oss att bry oss så starkt om någons hund, men så lite om världen i stort? Hur kommer det sig att miljoner barn som skulle ha kunnat växa upp, leva sina liv, leka, dela glädje och vardag bara förvandlas till siffror?

Hundmemes har samlat in 1 miljon dollar till Ukrainas militär genom NAFO. Foto: NAFO

Det är lätt att deppa ihop över läget i världen och då kanske det är bra med trofasta hundar. Fast ännu bättre är att faktiskt göra något. Och göra det nu.

Vi vill förstås att du ska prenumerera på Global Bar Magazine. För med din hjälp kan vi göra mer. Men framför allt behövs ditt engagemang för världen.

Och visst – det är lätt att deppa ihop när det mesta i världen just nu känns som vansinne.

I sådana lägen gör man bäst i att lyssna på ukrainarna.

Jag följer diskussioner om skattesystemet, om hur man skapar fokusgrupper för att bättre förstå sina läsare, vilka utställningar och konserter man inte bör missa, vilket öl som är bäst på det nya mikrobryggeriet och mycket annat.

Vardag, helt enkelt.

Om inte de ger upp så varför skulle vi?

Och förresten – ukrainarna bryr sig förstås också om hundar. Faktum är att de har en hel armé av kaxiga hundar som inte heller de har några planer på att ge upp.

Voff voff!

David Isaksson
Chefredaktör

P.S Nu gick flyglarmet igen. Återigen ett ryskt anfall mot Ukrainas huvudstad.

Läs också

Uppläsning av artikel

GRATIS NYHETSBREV – ANMÄL DIG HÄR!

* indicates required

Global Bar Magazine följer utvecklingen i världen. Du får våra senaste rapporteringar direkt i din inkorg.

Dina uppgifter används endast för att ge dig nyheter från Global Bar Magazine och Global Bar. Du kan avbryta din prenumeration genom att klicka på unsubscribe-länken i sidfoten på nyhetsbrevet.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.