Argentinas president Javier Milei har följt Donald Trumps exempel och meddelat att Argentina kommer att lämna Världshälsoorganisationen WHO – något USA redan beslutat att göra. Samtidigt kommer medieuppgifter om att USA kan ha hemliga planer för att styra WHO.
Milei motiverade sitt beslut med WHO:s hantering av Covid-19-pandemin, som han beskrev som en ”grottmänniskokarantän som innebar … ett av de mest besynnerliga brotten mot mänskligheten i historien”. Beslutet som kom den 5 februari ledde till omedelbar kritik från oppositionen och hälsoorganisationer som befarar att ett utträde ur WHO kommer att minska landets tillgång till finansiering. Argentina får dock inga medel från WHO för hälso- och sjukvård och presidentens beslut påverkar inte kvaliteten på hälso- och sjukvårdstjänsterna, säger presidentens talesperson Manuel Adorni.
Milei är en självutnämnd ”anarkokapitalist” och ett stort fan av Trump, som inom några timmar efter sin installation den 20 januari undertecknade en order om att USA skulle dra sig ur WHO, som han också har kritiserat för dess hantering av pandemin.
”Vi har beslutat att lämna en sådan skadlig organisation, som var den verkställande delen i det största sociala kontrollexperimentet i historien”, skrev Milei på Instagram.
|
Uppläsning av artikel
|