Global Bar Magazines chefredaktör David Isaksson får årets FUF-pris 2025 från organisationen Föreningen för utvecklingsfrågor (FUF).
– Det känns otroligt roligt! Priset är ett viktigt erkännande för den journalistik som vi bedriver, säger David Isaksson.
I mer än 50 år har organisationen Föreningen för utvecklingsfrågor (FUF) samlat aktörer från akademi och politik samt myndigheter, civilsamhälle och näringsliv som vill lära sig mer om, och diskutera, globala utvecklingsfrågor. FUF förmedlar också praktikanter till biståndsorganisationer och myndigheter.
FUF-priset delas ut till personer och organisationer i Sverige som styrelsen anser gjort särskilt goda insatser som främjar en hållbar global utveckling. Så här motiverade styrelsen valet av 2025-års FUF-pristagare:
”David Isaksson tilldelas FUF-priset 2025 för sitt långvariga och engagerade journalistiska arbete och för sin roll som grundare, och chefredaktör, för Global Bar Magazine. Genom kunskapsbaserad och oberoende bevakning har han bidragit till ökad information, debatt och politiska samtal om bistånd och globala utvecklingsfrågor. Ett arbete som är särskilt viktigt i en tid då internationell solidaritet och bistånd är under angrepp både som idé och praktik.”
Global Bar Magazine startades under pandemivåren 2020 och fyller därmed snart sex år. Tidningen som publicerar dagliga nyheter kring globala frågor med fokus på bistånd och utveckling drivs huvudsakligen ideellt.
– Världen är oförutsägbar, polariseringen ökar, samtidigt som utvecklingen i världen på många områden går bakåt. Samtidigt minskar biståndet och det som är kvar blir allt mer instrument för andra politiska frågor. Idag är det därför kanske viktigare än någonsin att granska biståndet – men också att ge en annan bild av världen, säger David Isaksson.
Vad är en bra biståndsgranskning?
I intervjun med FUF i samband med priset får David Isaksson också flera frågor kring hur det är att granska biståndet.
Vad är nyckeln till en riktigt bra biståndsgranskning?
– Det kan låta lite tråkigt, men väldigt mycket handlar om att begära ut och läsa stora mängder dokument. Det svåra är inte sällan att veta vad man ska begära fram. Det är därför det är så otroligt viktigt att personer har förtroende för vårt arbete och tipsar oss. Sen är det så numera att både Sida och UD i allt högre grad försöker undvika att skriftligt dokumentera det som sker fram till ett beslut. Sedan gäller det att vara saklig och faktabaserad. Åsikter hör hemma i debatt eller analyser. En bra granskning talar fakta ofta för sig självt.
– Jag vill understryka att vi i allt detta har vi stor hjälp av personer som tipsar oss och därför vill jag påminna om det skydd som finns i grundlagen. Meddelarfriheten innebär att alla statligt anställda har rätt att tala med media. Det är brottsligt för myndigheten att efterforska vem som talar med media. Vi som journalister har också skyldighet att skydda våra källor så man kan alltid vara trygg i kontakten med oss.
Vill du också stödja granskande journalistik?
Global Bar Magazine har inga bidrag eller statliga pengar. Det är genom ideellt arbete, prenumeration och annonser som tidningen kan ges ut. Är du inte redan prenumerant så bli det nu.
Redaktionen
Läs också
|
Uppläsning av artikel
|